Home - MerimbulaGolf

... an experience above the rest

Ladies Open and Challenge Bowl

Ladies Open & Challenge Bowl

Overview

  • Weekend tournament – 1st weekend in July              
  • Challenge Bowl played on Saturday – Stableford event
  • Open played on Sunday – Stroke event

 

2017 Ladies Open and Challenge Bowl

Saturday 1st & Sunday 2nd July

Entry Form and Details – Click here for PDF

Draw for Saturday 1st July – Click here for PDF

Draw for Sunday 2nd July – Click here for PDF

 

NOTE:  Shotgun starts both Saturday and Sunday ~ 8.30 for 9.00am

Thank you to our 2017 Sponsors-

Caddey Searle and JarmanMerimbula Jewellers

 

2015 Ladies Open & Challenge Bowl  Results

 Pambula Merimbula Ladies Open Championship – Sponsored by Merimbula Jewellers

2015 Ladies Open Champion : Casey Cook (Tura Beach) [3] 74 Gross

Division 1

Scratch:   Winner – Sylvia Donohoe (Narooma) [0] 75 Gross, Runner-Up – Leanne Munt (Tura Beach) [6] 80 Gross

Handicap:  Winner – Lorraine Arnaudon (Tura Beach) [6] 73 Net, Runner-Up – Kathy Stephenson (Yowani) [14] 74 Net

Division 2

Scratch:  Winner – Janice Davidson (Eden) [19] 94 Gross, Runner-Up – Barbara Rees (Tura Beach) [20] 97 Gross

Handicap: Winner: Marilyn Elder (Sussex Inlet) [24] 74 Net, Runner Up – Jo Hunt (Pam-Mer) [21] 77 Net

Division 3

Scratch: Winner – Kath Chenery (Pam-Mer) [26] 98 Gross, Runner-Up – Carol Drucza (Pam-Mer) [26] 103 Gross

Handicap: Winner – Yvonne Heslop (Queanbeyan) [29] 76 Net, Runner-Up – Sue Wakefield (Pam-Mer) [30] 78 Net c/b

Veteran Handicap [Non Trophy Winner]:  Lynda Jolly (Pam-Mer) [18] 75 Net c/b

NTP’s (sponsored by Merimbula Jewellers): 4th – Sue Schepisi (PMGC) 11 mtrs, 6th – Kaye Pittman (CP) 232 cms
6th (Golden Shot) – Colleen Day (Yowani) 235 cms, 11th – Kate walker (Cromer) 328 cms, 17th – Sue Schepisi (PMGC) 372 cms

Ball Comp:  to 80 (37 Balls)             Starters:  105  on Course 1,  1-18

Ladies Challenge Bowl – Saturday, 4th July 2015 – Sponsored by Caddey, Searl & Jarman

Challenge Bowl Winners: TURA BEACH [4] 89 (Sharon Senior, Merrily Bell, Lynda Plummer, Helen Coulter)

  • Single Stableford

A Grade:  Winner – Kate Walker (Croma) [8] 34 Points,  Runner-Up – Marie Muriwai (Moruya) [18] 29 points c/b.

B Grade:  Winner – Lynne Bothamley (Pam-Mer) [19] 32 points, Runner-Up – Lynda Plummer (Tura) [24] 31 points c/b.

C Grade:  Winner – Rebecca Considine (Pam-Mer) [28] 32 points, Runner-Up – Deanna Scott (Tura) [25] 31 points

NTP’s ~ 4th – Tracey Mitchell (Royal Canberra) 900 cm, 6th – Annie Madigan (Tura Beach) 210 cm
22nd – Kaye Pittman (Churchill Park) 155 cm,  27th – Lucky Card draw – Katrina Manning (Delegate)

Ball Comp:  to 26 points – 39 Balls      Starters: 116 players on Course 3  1-9/19-27

 See all the photos in the Photo Gallery

Sponsors